Niinpä. Meikäläisenkin kameralaukusta löytyy mm. tuo 5D Mark IV runko ja on siellä pari peilitöntäkin. Näistä huolimatta, eipä taitoni valokuvaajana ole yhtään kasvanut, vaikka olen käynyt monilla alan kursseillakin. Olen vahvasti sitä mieltä, että hyväksi kuvaajaksi synnytään. Joillakin on vaan sellainen ”taiteellinen silmä” ihan myötäsyntyisenä ja joillakin sitä taas ei ole. Mutta minkäs sille mahtaa, täytyy vaan yrittää pärjätä niillä lahjoilla mitä on sattunut saamaan…
Joo se on sitä, hetkien tunnistamista ja vähän tuuriakin. Osalla on sitten tosiaan joku erityistaito. Esim.autopuolella on tietyjä kuvaajia, jotka vaan pystyy tekemää ihan ihmeitä ihan tavalliselle tilanne kuvalle. Toki, sitten ihan pro tason henkilöt, jotka tienaa näillä. Se kuvankäsittely onkin sitten jotain ihan muuta kuin meidän muitten....
Valokuvaus on siitä mainio harrastus/taiteenlaji/ammatti että siinä yhdistyy monenlaista teknisluonteista osaamista estetiikkaan ja värioppiin. Me olemme esimerkiksi värien suhteen kaikki ihan eri viivalla jo ihan lähdössä. Värien havainnointi on yksilöllistä. Olen samaa mieltä että joillakin valokuvaajilla on synnynnäinen lahja nappisuoritusten tekemiseen. Onneksi valokuvaus ja kuvan tekeminen on kuitenkin myös prosessi jota voi digitaalisesti harjoittaa suht edullisesti ja kritiikkiä ottamalla vastaan jopa kehittyä valtavasti. ”Kunnon” kuvaajillakin sutun määrä on iso, me nähdään esillä vain parhaista parhaat. Eli eiköhän jatketa harjoittelemista ja kaluston kanssa veivaamista ihan hyvällä omalla tunnolla ja pärjätään sillä silmällä kun on annettu ja sillä kalustolla mihin on varaa
Juu, jatketaan... Toki myös vaikuttaa, mikä on kuvaamisen tarkoitus. Jos haluaa kuvata sellaisia kuvia joita näytetään muillekin, niin silloin kuvissa tietysti täytyy olla jotain semmoista, mikä herättää katsojan mielenkiinnon. Jos taas kuvaa ihan vaan omaksi iloksi/hyödyksi joitakin omia juttuja, niin väliäkös niiden kuvien taiteellisuudella tai sen puutteella.
Jooh itselle tässä kuvaa, toki kiva jakaa sitten onnistuneet kuvat muille. Mutta se on ihan fakta, että ammatikseen tekevät ovat sitten ihan eri asia. He tarvitsevat sen kaiken mahdollisen laadun, harrastajan pitää tehdä kompromissi.
mistä tuo 3000-5000???? Tässä puhutaan kamerasta Canon EOS R hinta 1 999,90 € Canon EOS R -mikrojärjestelmäkamera + EF-EOS-R -adapteri – EOS R – Mikrojärjestelmäkamerat – Järjestelmäkamerat – Kamerat – Verkkokauppa.com hinta 1 999,00 € Canon EOS R + EF - EOS R -adapter Kit
Jännä juttu tuo, kun valitetaan mustan hetken aiheuttavan migreeniä - ja asia koskee vain peilitöntä jos joku väittäisi, että hänelle tulee migreeni tästä: niin saattaisin jopa uskoa
Tuokin näyttää kyllä hyvin erikoiselta, kun suu vaahdossa selitetään, jotta halutaan edullista. Rahaa ei ole, mutta sitten järjestelmällisesti sivuutetaan peilitön vaihtoehto. Jos haluaa edullista, se kaikkein viisain valinta on Canonin APS-C kennollinen peilitön. Tässä hintavertailua: 2 190,00 € - Canon EOS 5D Mark IV -järjestelmäkamera (30,4 megapikseliä) 369 € - Canon EF 50mm f/1,4 USM 2 559 € - yhteensä 899,90 € - Canon EOS M6 Mark II -mikrojärjestelmäkamera, runko (32,5 megapikseliä) 499,00 € - Canon EF-M 32mm f/1.4 STM -objektiivi 1 398,90 € - yhteensä The new Canon EOS M rumor mentions also the possibility that Canon might release two prime lenses for the EOS M system. One of these could be the EF-M 52mm f/2 STM we reported in February 2020. Our rumor mentioned a EF-M 18-45mm f/2-4 IS STM, which is not mentioned in the new rumor. Canon EOS M Rumor: Two New Cameras And Some Primes To Be Rel
Joo niin tää on se nyt myynnissä oleva. Täytyy tutkia, mutta sanakin migreenistä tässä yhteydessä saa todella ison epäilyksen. Se on viheliäinen juttu meinaa. Ne jotka tietää, ne tietää mitä se pahimillaan on.
JOo kaivoin vähän tietoa tosta R:stä, merkittäviä eroja MKIV:hen ei ole sinäänsä, muuta kuin että kaikki objektiivit käy adapterilla. Pölysuoja oli hyvä juttu. Mutta ainakin tän blongin myötä mitä luin, saa kyllä hiuksia halkoa kuvissa erojen etsimiseen. Myöskin toi digitaallinen etsin on mulle kysssäri, sen verran herkät silmät mulla, että kaikki tällänen on myrkkyä silmälle. Yleistyneet näyttöruudut joka paikassa, myrkkyä. Joten tätä pohtiessa, JOS on vielä mahdollista pitää tämä täysin "analoginen old school" etsin, niin pidän siitä kiinni. EOS R ei mun mielestä eronnut kauheasti missään alueessa MKIV:stä, eroja on. Mutta luettuani pari testiä ja vertailua, ei niissä nyt maan ja kuun välinen ero ole. Käsittääkseni. Eniten minua tää black out mietityttää, vaikka sen saa pois. Tuossa on mainittu tuo mekaanisen sulkimen KLONKS ääni, mene ja tiedä sitten siitä. Canon EOS R – Ensiräpsyjä – Lepolandian Majakka
Oikein ymmärretty. Kamerat keskenään tarkalleen yhtä hyviä. Erot on siellä objektiiveissa. Canon RF 50mm f/1.2L USM on lukemin 38 vs 31 parempi kuin Canon EF 50mm f/1.2L USM Canon RF 50mm f/1.2L USM on Canon EOS R vs Canon EF 50mm f/1.2L USM on Canon EOS 5D Mark IV Erityisen suuri ero on väripoikkeamassa: 3 µm vs 20 µm (pienempi luku parempi) Canon RF 28-70mm f/2L USM on lukemin 33 vs 31 parempi kuin Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM Canon RF 28-70mm f/2L USM on Canon EOS R vs Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM on Canon EOS 5D Mark IV Erityisen suuri ero on aukkosuhteessa: 2.2 TStop vs 3 TStop (pienempi luku parempi)
"Erityisen suuri ero on aukkosuhteessa: 2.2 TStop vs 3 TStop (pienempi luku parempi) " Hieno homma että Canonkin antaa minkä lupaa. Sentään aukon ero valovoimassa. Mikä perinteisesti on tarkoittanut myös vähintään tuplahintaa.
Varmasti on osittain myötäsyntyisyyttäkin visualisuudessa, mutta kaikessa tekemisessä onneksi kehittyy ajan kanssa tekemälää. Sen vuoksi valokuvaamista kannattaa jatkaa.
Yllättävän pieniä oli erot. No juu mutta niinhän se meni, myyntimies pitää kamalaa meleteliä pienestä erosta, niin saadaan DSLR kuvaajat vaihtamaan isolla rahalla peilittömään.
Kyllä ei pystynyt tohon rajalan tarjoukseen tarttumaan ajallisista syistä. Kuitenkin isot rahat kyseessä. Nyt kun katsoo, heillä oli 1999€ tarjous ja kamera on nyt 2230€ about, joten ei sinäänsä iso alennus onneksi ollut tuo, mutta tottakai olisihan tohon pitänyt pystyä tarttumaan. Aika loppu nyt kesken vaan. Nyt voisi sitten vielä kysyä kun tässä aikaa on, että mites tää MKIV:n tarkennus 1,4 telellä tai 2,0 telellä? 7DMKII antaa nyt huiman yhden pisteen 100-400:sessa (70-200:ssa en ole kokeillut) ja AF toimii. No se on oikeastaan aika.............tuskasta koittaa vaikka merikotkaakaan taivaalle tähystellä. Mites tää 5D MKIV, en ole onnistunut siitä löytämään infoa näitten telejatkeitten suhteen, mutta joku nähty tieto olisi että 6 pistettä ois tarkennuksia käytössä 1,4:sella ja 2,0:sta en tiedä mitään. Kellään tästä mitään super faktaa heittää pöytään?