Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Photoshop cc, kuinka isontaa curves layer ikkuna

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana Tuojuk, 15 Helmikuu 2020.

  1. Tuojuk

    Tuojuk Well-Known Member

    1 598
    1 613
    113
    Mitenköhän säätölayerin saa isommaksi sieltä layer ikkunasta sivulta väliaikaisesti, kun tekee säätöjä?
     
  2. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Eikait siinä muu auta kuin ottaa nurkasta kiinni ja vetää suuremmaksi.
     
  3. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Eiks säätölayer vaikuta koko kuvan (canvas) alueelle sen alapuolella oleviin layereihin. Jos haluat nähdä säädön vaikutuksen osa-alueeseen, niin suurenna se ruudulla ennen säätöä. Voip olla, etten ymmärtänyt kysymystä oikein.
     
  4. Tuojuk

    Tuojuk Well-Known Member

    1 598
    1 613
    113
    Miten sen curves layerin saisi näytöllä isommaksi siksi aikaa, kun sitä säätää?
     
  5. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Onko sulla yhren näytön systeemi, jossa pitää pitää ikkunoita kuvan päällä?

    mulla on 2 näyttöä, työkalut on kaikki auki kakkosnäytöllä koko ajan. Vähän eri juttu kuin yksnäyttöisenä.
     
  6. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Tarkoitatko sitä pientä kuvaketta joka oikealla ylhäällä on täysin valkoinen suorakulmio ellei sitä ole maskattu pois?
     
  7. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Kun olet säätämässä niitä kurveja säätötasolla, niin silloin saat kuvaa suurennettua ja pienennettyä ihan samalla tavalla kuin muillakin layereillä, siis [Ctrl]+ tai [Ctrl]- tai [Shift][Ctrl]0 (full size). Tai piirtopöydän toiminnoilla, jos sellainen on. Toki se säätötyökaluikkuna jää yhden näytön kanssa osittain kuvan päälle, mutta sitähän voi siirtää tarpeen mukaan.
     
  8. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Kysyjä tarkoittanee sen Käyrät-työkalun paneelin kokoa.
     
  9. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Sen kysytyn ikkunan koon säätö on kuitenkin ihan sama. Tai olisi, jos joku osaisi vastata :)
     
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Nyt taitaa olla se ongelma, ettei oikein osata arvata, mitä kysyt. Jos tarkoitat sen "Properties"-ikkunan kokoa, niin nurkasta (oikea ala) vetämällä se suurenee.

    Screen Shot 2020-02-16 at 4.53.10 PM.png
     
  11. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Tätä samaa ehrottelin eri sanoin ekassa viestissäni.
    Omassa näytössä ikkunat on niin tivihisti järjesteltynä jotta ikkunoita ei viittisi välillä suurennella.
     
  12. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Näin minäkin sen ymmärsin, että vastaus kysymykseen annettiin jo ketjun ensimmäisessä kommentissa.

    Paitsi määräänsä enemmän ikkunan koon kasvattaminen ei kasvata Käyrät-paneelin kokoa.
     
    Viimeksi muokattu: 16 Helmikuu 2020
  13. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Sen kokoa ei voi säätää, mutta kun valitsee tuosta vasemmalta tuon "liikuteltava sormi" vaihtoehdon, niin voi kuvasta valita kohdan jota haluaa säätää. Kun pipetin näköinen kursori on kuvassa (ei näy tässä) halutussa kohdassa, niin hiiren ykkösnappi alhaalla siirtämällä voi säädön tehdä tarkemmin kuin työkalukentän kurvista. Tuo pikkuneliö on siis sen kohdan indikaattori, missä kursori kuvassa on. Ehkä tämä on se ratkaisu, jota haetaan. Tämä toimii siis sekä säätötasolle että esim. valitun alueen säädössä.
    curves.jpg
    *edit* typo